Actually, you just need to not be snobby about prices. I can make a tuna pasta bake for 8 people for about £3, among other things, and this is including fruit and veg, crisps and the occasional more unhealthy snack too. Asda smart price is a heaven send, all the stuff tastes nice and its all very cheap. Fruit and veg can be cheaply bought from a green grocers or a market and any left overs can be frozen (unless its rice) and used again. As long as you stock up on essentials like pasta and rice and tinned food, you will be fine. People over spend on food these days, especially on food you don't need. You just need bread, eggs, milk, sandwich fillers and then plan meals so you know what you need to buy. It's not hard to be honest, if I can easily do it, so can doley mums, as long as they don't spend their money on unnecessary luxuries like Sky HD, cigerettes, loads of drink, loads of unhealthy snacks