if people cant eat well on that budget damn
Its not about eating well on budget, it's about eating healthy.
I can stuff myself at lunch time for £0.99 baguette. I can choose chicken and bacon or even a full breakfast baguette with 2 eggs, 2 sausages and 2 bacon for £1.49.
Sure I would be eating well but it's not exactly healthy.
To get a tuna salad from Pret would cost £4. If I were to make it my own by getting a bag of salad and a tin of tuna, that's at least £2 + £0.79 for dressing. It costs almost 3 x as much and not as filling.
For dinner, even a packet of the cheapest chicken breast costs £4. That's not enough to feed 8 people, with only like £20 a day for meals, it doesn't go very far, so you end up padding the meal put with cheaper ingredients. You will get fed and fed well but hard to get items like fish, fruit (have you seen the price of grapes?) and fresh meat.
As for snacks, healthy to me means fruits, nuts and perhaps some beef jerky of sorts. Nuts....£0.99 get you like a tiny packet. Fruits? Even apples are like £0.40p each so £8 becomes £3.20 which is a huge percentage in a £20 daily food budget just for 1 snack a day. What you end up snacking on would be carrots, £1 a bag, perhaps some houmous may just come into budget.
Bottom line is healthy living costs more. On a budget you ultimately end up with lots of pasta meals, or rice, with minimum fresh vegetables. Carbs is the name of the game here.
For me....if I were in charge...£20 a day for 8 people... that means £2.50 a day food budget.
Porridge for breakfast, lets say £0.50p
2 Bananas for lunch with an apple, say £0.50p
Canned Tuna and baked potato for dinner £1 for the tuna £0.50p for the potato.
The above is provided that there is milk in the house for the porridge....£1 for a 2 pint carton...otherwise it would be porridge in hot water.
See what I mean......I mean sure you can buy in bulk to cut costs when cooking for 8 but it would be very difficult to make it what I call healthy.