Cheapskates - where do you shop?

I usually get an online shop from Tesco and use promo codes every week, you can either get extra points or money off. I top up at Morrisons as that's the local one to us.

Do you meal plan? If you do this you can save a lot as you know in advance what to buy and what you'll be cooking. Also cook from scratch, it's healthier and cheaper. Buy fresh fruit and veg from farmers markets as that's usually cheaper as well and you could bake your own bread quite easily. Tesco usually have offers on nappies and wipes which helps as they're quite expensive. Going cloth would save you a lot but I never got around to doing it as there is more work involved.

Don't buy processed foods and you should be able to get by but definitely make a list and stick to it, meal plan either a week or a month in advance. Make double what you cook, freeze some and have for a quick meal if no time to cook rather than buying ready meals. Soups are easy to make and freeze well and nearly all foods can be batch cooked and frozen.
 
Have you tried Lidl's home brand Curry Pot Noodles? They blow the real 'Pot Noodles' out of the water! :)

nope not tried them, I dont really like pot noodle's to be honest, may give the lidl ones a try but im really lovingthese ones you boil for 5 mins, going to have some later on with more beef :p
 
nope not tried them, I dont really like pot noodle's to be honest, may give the lidl ones a try but im really lovingthese ones you boil for 5 mins, going to have some later on with more beef :p

They're really more like those noodles you're on about, but in a pot and with loads of curry sauce. :)
 
We've budgeted ourselves £400 for 3 of us (inc. nappies too) a month to clothe and feed... and I thought that'd be tight! ALC, what sort of things do you buy a month/week?

£400 per month sounds a lot but then I have no idea how much nappies cost. We usually spend £60 a week between 2 of us and have plenty.
 
I shop at Tesco's, even though im 18 and still live at home i keep my cheap chocolatte stash well hidden from friend and foe :D
 
I usually get an online shop from Tesco and use promo codes every week, you can either get extra points or money off. I top up at Morrisons as that's the local one to us.

Do you meal plan? If you do this you can save a lot as you know in advance what to buy and what you'll be cooking. Also cook from scratch, it's healthier and cheaper. Buy fresh fruit and veg from farmers markets as that's usually cheaper as well and you could bake your own bread quite easily. Tesco usually have offers on nappies and wipes which helps as they're quite expensive. Going cloth would save you a lot but I never got around to doing it as there is more work involved.

Don't buy processed foods and you should be able to get by but definitely make a list and stick to it, meal plan either a week or a month in advance. Make double what you cook, freeze some and have for a quick meal if no time to cook rather than buying ready meals. Soups are easy to make and freeze well and nearly all foods can be batch cooked and frozen.

I also have to shop on a tight budget and have been doing this for the last month. It is an excellent way to shop and my bill has gone way down. Write a list and only one of you go shopping and stick to it! I assume that you do buy own brand nappies (pampers are ridiculously expensive.)
 
I also have to shop on a tight budget and have been doing this for the last month. It is an excellent way to shop and my bill has gone way down. Write a list and only one of you go shopping and stick to it! I assume that you do buy own brand nappies (pampers are ridiculously expensive.)

Personally I buy pampers as they are the best fit imo and comfort is important as they wear them all the time. I don't usually shop to a budget but I like to save money where I can and I always meal plan for the sake of time. When I have the whole week planned out for meals it makes it easier getting them cooked around the children rather than thinking what to cook on a day to day basis. A lot of the foods can be prepared earlier such as potatoes, vegetables and even meat to marinade depending on how you cook it. Lots of meals can be assembled when you have the time and then cooked when needed.

If you want to save more money then get a slow cooker, they're meant to be really good and also easy to make meals in as you just chuck everything in.
 
£400 per month sounds a lot but then I have no idea how much nappies cost. We usually spend £60 a week between 2 of us and have plenty.

Not too bad as long as you catch the good offers (not forgetting, as JodieG says, wipes, **** bags lol).

Makes me feel more comfortable now about moving in next month. We pay board at present, but we do our own food and meal plan, batch cook things like chillis and bolognese anyway (made from scratch too, don't really use jars...) so I think we'll do ok.

Just out of interest Jodie, if you don't mind, how much do you spend a week/month on average with 3 (it is 3, right! :D) kids?
 
Tesco nappies (normal but the GV/white label ones) are really good but if you after real long term savings get the clothe ones works out a lot cheaper bit mesy but once your used to it its no real issues, we use them with the twins and the council even gave money to help us (or anyone else with ANY income its was a waste reducing thing) to buy them and we only use disposable ones while out and about
 
Our daughter is slowly potty training at the minute so I don't anticipate she'll be in nappies much longer, but I can imagine they do save you fair bit in the long run.
 
Not too bad as long as you catch the good offers (not forgetting, as JodieG says, wipes, **** bags lol).

Makes me feel more comfortable now about moving in next month. We pay board at present, but we do our own food and meal plan, batch cook things like chillis and bolognese anyway (made from scratch too, don't really use jars...) so I think we'll do ok.

Just out of interest Jodie, if you don't mind, how much do you spend a week/month on average with 3 (it is 3, right! :D) kids?

Yes 3 kids now :D It varies depending on what I have to buy, if I have to get the washing liquids, dishwasher tablets etc then it's more but I'd average about £80 - £100 a week at the moment including nappies, wipes etc. It's easy to spend less though when it's just the food.

As I said I don't buy any processed food usually and have lots of fruit and veg too. I like to buy "nice" meats as well.
 
Our daughter is slowly potty training at the minute so I don't anticipate she'll be in nappies much longer, but I can imagine they do save you fair bit in the long run.

Our son is 4 next month and nappy trained now for about 6 months but still wears a nappy at night, takes a while longer for the night dryness. He wasn't ready until recently and it used to distress him trying so I stopped and only started trying again during the day when he was ok with it.
 
Our son is 4 next month and nappy trained now for about 6 months but still wears a nappy at night, takes a while longer for the night dryness. He wasn't ready until recently and it used to distress him trying so I stopped and only started trying again during the day when he was ok with it.

Bloody hell! My wifes trying to potty train them at 2 no wonder shes finding it hard!
 
Lol. Thanks for the replies. My daughter is 2, and she's only 'used' the toilet once, but she likes the whole process of going upstairs, getting on her seat, washing hands, even though 99% of the time she saves it till the nappy is up again lol.

She's not very dry at night, although this depends on how much milk she guzzles before bed!
 
Back
Top Bottom