Graze Boxes, do you get them?

OcUK Staff
Joined
12 Apr 2008
Posts
49,306
Location
OcUK HQ
I have just started getting Graze boxes and they are quite nice, not sure if they are worth the cost but I might try them for a few more weeks as I like to try new things and I like how they send you small portions of different dishes. :)

Have you given them a go, and do you like them? Or did you try them and stopped after a while?
 
Lol :p

I've not tried them personally but most people I know that have only got them a few times before giving up. From what I've heard the price simply isn't worth it.
 
I got some a while back after getting a groupon deal for 4 boxes for a fiver. For that price it was probably worth it to be honest as it was nice stuff to pick at during work.

Think they're about £2.80 a box though and i got through 2 boxes a week so It added up quite quickly whereas now i buy a big bag of Pistachios or Japanese rice crackers.
 
My office mate used to get them from time to time but I thought they worked out quite expensive.
 
Maybe I only know cheap people, but I don't know anyone that actually pays for their subscription - they get a free box or two, maybe pay for a couple more and then cancel. It's basically too expensive for what you get. Really nice idea and could really take off if they tweaked it a bit.

For one, it would be great if there was a bulk discount available - either for subscribing for a month's worth or more up front, or on a per company or per building basis. I know we would consider getting our staff a subscription if this was available.
 
Not tried them myself yet but may get a free box in the future.

Seems overpriced though as I imagine the portion sizes aren't great.

You'd be better off looking at there selection on the website and buying in bulk most the stuff yourself and then getting small tubs to put them in yourself.
 
I've started getting them just last week, as said they are expensive (something like 90p a portion).

Couple of reasons why, the shop at my work is expensive so it's not that expensive compared to that, and if I try buying stuff at the weekend for the following week, it tends to just get munched quicker.

Everything bar one has been tasty so far.
 
Expensive, and the only thing they had which I really enjoyed was the wasabi peas, of which you can get a massive bag from a supermarket for half the price of one box.
 
I've been getting a box for about 6 months now. I only have 1 a week and have one snack a day. Haven't had anything I don't like, the ones I didn't like the sound of I simply unselected on the website.

However, recently I've got a bit bored as the same stuff comes through so am thinking of stopping soon!
 
I've had them once or twice but it's cheaper to go out and buy the stuff then bosh a lunch box full of snacks together.

Nothing is quite as good as I've ever tasted but they aren't bad.
 
Loved the sun dried tomato foccacia and the honey & fennel peanuts (I think?). Had it for a couple of months then stopped as they were, like others say, expensive for what they are.
 
Back
Top Bottom