Tonight's Takeaway/Supper

Soldato
Joined
1 Mar 2008
Posts
6,337
Location
Deep North
XqYMUJh.jpg


12" Deep pan Margarita pizza and small Donner kebab with chips and garlic, although they gave me a wrap instead of a pitta bread. :rolleyes:

£7 the lot and going down a treat. :cool:
 
The mrs and I had a Large chips and two battered jumbo sausages between us tonight for just over a fiver it was lush! Such a huge portion of chips we had to throw some away!!
 
You get great value for money at the individual takeaways instead of the ripoffs like dominos etc.

Tastes better too, in all honesty.
 
I don't think I would be able to eat all that. Last time I had a similar sized pizza from Dominoes I couldn't even finish it.

Got to be pretty nasty ingredients to keep it that cheap. Like rundown Fish 'n' Chip shop/Chicken house nasty.
 
All that cheese and fatty stuff would make me feel sick and give me the trotts the next day.

If you like it though enjoy.
 
I don't think I would be able to eat all that. Last time I had a similar sized pizza from Dominoes I couldn't even finish it.

Got to be pretty nasty ingredients to keep it that cheap. Like rundown Fish 'n' Chip shop/Chicken house nasty.

Not really it costs sod all for the ingredients for a pizza we're just more used to paying dominos/pizza hut prices who will use the exact same ingredients and probably pay less for them due to buying power.
 
Well I've still got half the pizza left and I'm stuffed to bursting. Going to keep that half for tomorrow. :)
 
I remember there being a tv programme about the profit the big companies pizza hut, dominoes ect have per pizza. Something like 250% per pizza. This was about 4 years ago but can't image its changed much.
 
I remember there being a tv programme about the profit the big companies pizza hut, dominoes ect have per pizza. Something like 250% per pizza. This was about 4 years ago but can't image its changed much.

I agree. With the cost of buying in bulk and the amount of ingredients used, I would bet a regular pizza doesn't cost much more than a quid to make.
 
I agree. With the cost of buying in bulk and the amount of ingredients used, I would bet a regular pizza doesn't cost much more than a quid to make.

Exactly. And isn't like they use the best quality ingredients as it is. Let's not get started on the donnor "meat". :eek:
 
Back
Top Bottom