Sultanas and Raisins are very nice to snack on, they satisfy the sweet tooth and a table spoon of em count towards 1 of your 5 fruit & veg a day. I get the value bag from Tesco at about 70p and they last me about 2 weeks, crazy value.
I hear so many people use the excuse that they don't eat healthily because it's too expensive. Half the time they think mcdonalds is a cheap meal! It turns out that really it's because they can't be bothered to prepare a proper meal. Pasta, broccoli, carrots, potatoes are all ridiculously cheap.
it is quite true that it does come expensive, if you go to somewhere like tescos ect... you see healthy living food to be a lot more expensive, whereas normal food you can get BOGOF deals, you end up spending an extra £10-£20they make it harder to eat healthly and it's stupid, the supermarkets i never see healthy living foods cheap, always bloody fatty food, and im on a low budget due to renting my own accomidation it doesn't come easy to spend that extra amount on cash.
Bottle of coke = 75p?
Fresh soup and a roll that lasts two days for lunch: £2
So easy.
Shredded wheat (skimmed milk) 6.30am
Whey protien shake 8.15am
Scrambled eggs (4 whites, 2 yolks) 9.30am
Grilled chicken breast & wholemeal pita 11am
Grilled chicken breast & mixed green veg 1pm
Grilled fish mixed veg 4.30pm
Tuna/cottage cheese & wholemeal pita 7pm
Jobs done![]()
Hate exercising as it's so tedious.
reading some of these diets mine feels terrible..
I mean 2 jaffa cakes.. whats wrong with the full pack..
I feel worse and worse.
The good thing about getting out and exercising is you get to eat without guilt or too much fear of the scales tipping
If you do something that's actually fun and becomes part of your day (say cycling to work, or going for a run at lunch time), it doesn't feel like you're losing entire evenings to tedious exercise. One reason I dance is for the health benefit - and I happen to really enjoy it too so it doesn't feel like time I'd prefer doing anything else.
That is expensive though![]()
Depends what you consider expensive, if you live on noodles and spend £50 a week on shopping maybe.
I spend about £30, I could quite easily fit that into budget with quality food.
Except for the protein shake but they're god awful anyway