Theres so many variables
Some costs that most people wont know about
PPL/PRS in order to play background music it can cost £1000's per year.
Up until last year we had to pay the council £150 per outside table per year for the pavement licence.
Postmix is more expensive than bottles of coke. That was a shock for me.
Electrical safety cert. Ok only every 5 years but it still cost nearly £1000
Canopy certification for insurance
10+ appliances in the kitchen all 3kw. Most on full whack everyday
Commercial fridges and freezers at £2k a pop because domestic ones cant handle being opened and closed 100 times a day, and killing someone because your fridge temps are now 14c doesn't sit well.
Post covid. Extra staff to do the same amount of work.
Rent, Business rates. Telephone, Internet. PDQ machines, The dang till system is the best part of £100 pm
PL insurance
EL insurance
Most business will need the above but may not have such tight margins
Bins cost £100 per week to be emptied.
And all that is before, Website, advertising etc.
I put some retractable awning up this year to help with the winter trade and when it rains. £20k
Screens to create a barrier outside and double up as covid dividers inside just over £5k
Theres so many other "hidden" costs.
Most kitchens I know get around 55% GP. You can design a menu that is 70% GP easy. But thats without any wastage. It doesn't take too many dropped plates or burnt burgers. Or customers ordering the wrong thing but swearing blind they didn't to hurt your GP.
Everything takes time. The plates need clearing before going in the dishwasher. Dishwasher cleans and sanitises a full load in 3 mins so you know that aint cheap. Cutlery needs someone to polish it etc
Some places can run on less than 30% staff costs. I know when I ran an Oneill's we got 27% of the previous weeks takings to spend on staff for the following week. Restaurants post covid would struggle to do that now.
Its VERY easy to lose money.
Commercial equipment can be pretty expensive. Our espresso machine was £10k. Glasses get broken. Our coffee cups and saucers cost just over £5 each. When the staff drop a tray it brings a tear to my eyes.
The baked beans on toast is a good argument.
All of the previous posters costings might be correct. But then factor in them going to the supermarket to buy the ingredients. Then the time it takes for them to cook it, then the time to tidy up afterwards and then the costs for throwing away the packaging that those ingredients came in £4.50-5.00 doesn't seem a lot anymore.
Don't forget your also paying to help keep the place open when winter hits and trade drops off to 30-40% of the VERY short summer season.
Since owning a business in hospitality I have a very different outlook.
I also run a team of nearly 50 drivers and that is way easier than 2 restaurants with 10 staff.
I saw a nice Ferrari drive past the other day. My mrs said you could have had a couple of them but no! you wanted a restaurant
Owning a restaurant id the most expensive way to eat for free.
Wow. I can waffle on