what? you seriously spend £1 per week?!
the way I worked it out was considering 3 pouches of decent food and a bowl of biscuits per day at a cost of:
12 pouches (gourmet perle / sheba gold / oh so fishy etc) £5ish (we usually buy whatever decent food is on offer)
small box of 'indoor cat' biscuits £1 (lasts a week ish at a bowl a day)
even a single tin of tuna is over £1!!
where do you do your shopping?! we obviously need to look elsewhere!!