Supplements the debate/discussion thread

O_O

How is it ridiculously expensive?

£50 for 3 months worth, well more than that if you only use it 3/4 times a week. Yet £26 for Recovery XS which lasts a month, so in 3 months you've spent £78?

Remember 5kg of Whey alone would be about £40-45

It's actually pretty cheap

Doesn't mean Recovery XS is cheap.

one 5kg tub has 63x80g servings in it and costs £60 online.

Myprotein:
3kg dextrose: £7.50.
1kg maltodextrin: £3.50
2.5kg flavoured whey protein: £27 - use mp price beater

works out at £38 even if you don't buy whey in bulk or with a discount (5kg bags can be had for around ~45 if you shop around)

so paying £60 for that is expensive for what it is.


Don't get me wrong, I spend money on glutamine and BCAA, it's just that I don't see weight gainers to be worth my money, I'd rather make my own.
 
Doesn't mean Recovery XS is cheap.

one 5kg tub has 63x80g servings in it and costs £60 online.

Myprotein:
3kg dextrose: £7.50.
1kg maltodextrin: £3.50
2.5kg flavoured whey protein: £27 - use mp price beater

works out at £38 even if you don't buy whey in bulk or with a discount (5kg bags can be had for around ~45 if you shop around)

so paying £60 for that is expensive for what it is.


Don't get me wrong, I spend money on glutamine and BCAA, it's just that I don't see weight gainers to be worth my money, I'd rather make my own.

So because you can't find it for £50 and go by the more expensive price, it's expensive? :p

£38 for purely whey, dextrose and maltodextrin is expensive if anything. Because you're simplifying Pro Recover too much. It isn't just those ingredients is it? It isn't just 2.5kg whey, and the rest is just filled out with the ingredients you mentioned

That's like saying I don't want to buy a car from BMW, I'll just buy my own bits and make it myself as it's cheaper
 
That's like saying I don't want to buy a car from BMW, I'll just buy my own bits and make it myself as it's cheaper


I imagine the difference between a homemade car and a bought car is slightly more significant that the difference between a bought shake and a homemade shake! :p
 
Well do feel free to share a link with it at £50 delivered, I didn't put the full RRP price but 60 seems to be the going rate. If I were to consider cheapest whey/dextrose/maltodextrin I could find It would probably end up closer to £30, but I thought it was only fair to include something that can be done in 2 mins of Google in the comparison.

And you are very optimistic if you think it has anything more in it than the very basic ingredients, they would have shouted their lungs out if it had creatine, glutamine, HMB, digestive enzymes or anything like that. Instead they mention some lame ass vitamin C and E which you won't absorb much anyway.

That's how the supplement industry works, get basic ingredients, stick on a shiny label and sell it on as expensive as possible.

That's why the analogy with the BMW doesn't work - there you get a package of a nice car, driving position, reliability, build quality, brand heritage etc . So it's worth paying for it than trying to make it at home and ending up with it being a Kia. :P

But with the supplement industry -> you are basically paying a lot more to save yourself the hassle of opening one extra tub of powder - not the same kettle of fish.


This is of course my opinion, everyone is free to spend their money on whatever they like.
 
Last edited:
home made shakes run the risk of having different quantities in them than pre-made ones...Unless of course you scoop in the same amount from each supp every time.
 
home made shakes run the risk of having different quantities in them than pre-made ones...Unless of course you scoop in the same amount from each supp every time.

Yeah i better watch out, a couple of grams too little dextrose one day in my post workout shake and i'll lose 2-3 months worth of gains
 
home made shakes run the risk of having different quantities in them than pre-made ones...Unless of course you scoop in the same amount from each supp every time.


I run all my powders through a machine that makes all the granuals of each powder exactly the same size so that I don't get any settlement when I mix them into a big tub. (jk)
 
Last edited:
Yeah i better watch out, a couple of grams too little dextrose one day in my post workout shake and i'll lose 2-3 months worth of gains

Funny guy.

Different supps have different qualities to them, some are only bound to make their way to the bottom of the bag. But as you pointed out, it wouldn't have an extreme difference. Depends how anal you are
 
Thought I had a bag more of whey than I did :(

Whats the cheapest pricematch for flavoured whey currently, going to buy 5-10kg and some dextrose.
 
Last edited:
home made shakes run the risk of having different quantities in them than pre-made ones...Unless of course you scoop in the same amount from each supp every time.

There's just the same risk with pre-mixed supps. Most supps out there will have a little message telling you to shake the tub before use.
 
Back
Top Bottom