Supplements the debate/discussion thread

Anyone buy Quest bars? There incredible and have incredible macros. However expensive I've seen people order from Iherb in the US for £17 delivered by its a gamble as some get food in customs and charged import fees and tax etc hmm these would really help my cut.
 
Haha, i cook all the time but i cant make a protein bar that tastes that good with such good macros thats easy to take to work, i ordered 12 bars from the US for £15 hopefully it'll get past customs if not then ill just sack them off haha.
 
That's still over £1 per bar - just buy a tub of peanut butter and munch on that - it's a lot cheaper g for g...

That £15 can be used to buy all the ingredients to make your own too ;)

I'm just not a fan of protein bars/snacks so I'm a bit biased - it's your money :)
 
Quest bars have a net carb intake of 3g which is perfect for me, low calories high protein and fibre. Yes expensive but if i get these for £15 i'll glady keep buying.
 
Totally depends on the person. I've made my own before but for a protein snack I just normally have a can of tuna, not convenient for everyone but I can get away with it.
 
It's just hideously expensive in my opinion for the nutrition it gives but of course everyone has their different priorities on what they want to spend their money on, and not everyone is as nutritionally savvy as some of us here, and it's a quick easy way to get what you think you need. :) Whatever works for you. :)
 
I did a calculation months ago.
How much protein per £ does a typical protein bar give Vs a protein shake.
Protein shake is far cheaper.
The protein bar option (though attractive), to me, isn't worth it from the cost angle.
For this reason I refrain buying protein bars.

If you can get a cheap deal though, then they can offer decent value for money.
 
I've tried a few and I do find them horrifically sweet. Each to their own though. :)

The ones that I have seen that are a reasonable price are just packed full of carbs (of which its basically all sugar)

People will think they are getting a good intake of protein but its probably about 8g protein and 30-40g of sugar.

Probably better off having a snickers bar :)
 
One of the earlier posters stated that there are only 3g of carbs.
And I assure you, no protein bar has 8g of protein. If it did, nobody would buy it.
most protein bars tend to have about 20g or so.
I wouldn't buy it though, purely due to cost.
 
I wasn't talking about those bars, as I put I was talking about ones that are generally more affordable (cheap) and I know a few people who eat such things without looking what's in them.

As for the g per bar, saying 8 was probably a little low but I know for a fact Holland & Barrett sell a pulsing protein bar with only 12g of protein in. As I said above I know a few people who would shovel down a few 'protein' named bars and never think twice about what's in them.

Probably a little confusing speaking about them when someone has posted about the other bars so that's my bad, but regarding your post above yes protein powder is going to work out a lot cheaper than getting all your protein intake via normal food.
 
Last edited:
I was not aware that H&B sell a 12g protein bar.

But to put this in context, you can buy a basic tuna sandwich from Sainsburys which has about 20g of protein.
I'm not sure of the cost, but I can't imagine it costs more than £1.50.

I can't understand why anybody would want to use a protein bar during their cutting phase though. These things taste good, so its easy to eat 2-3 at a time. And most bars have between 200-300 cals.

When cutting, the last thing I eat is tasty, calorie dense food. Definitely not a protein bar. Though if you are very disciplined, then it could work.

I find soups and vegetables are fantastic if you are targeting a low calorie daily intake. These can fill your belly up, make you feel full, without a huge calorie intake. Add protein shakes and you have your carbs and protein easily covered for the day.
 
Tuna, veg, low fat cottage cheese, crispbread with very very thin spread of peanut butter, are what I tend to stick to, too plain/boring for some people but you've got to stick to it. Lidl cottage cheese is beautiful, even the low fat stuff.

Been having my protein with water for a while now too instead of milk. The my protein stuff doesn't taste too bad with it. Going to try some of the unflavoured stuff when I next put in an order, got a bag of the choc peanut butter whey at the mo.
 
I don't get "cutting" and "bulking" phases but then again I'm not a bodybuilder ;)

I'm just hugely sceptical of the supplement industry as they've propagated so many myths (the favourite being that you must have protein within an hour of a work out - LOL!) and that slow/fast acting proteins are critical etc... Oh and that people "get gains" when on certain proteins/or supplements - that really makes me chortle.

I completely understand why they do it though - it's brilliant marketing and sale strategy - and people who like to snack, and eat a "treat" will love things like protein cookies and flapjacks etc... And that's fine, people can spend their money on what they want - as long as people realise they're not special bits of food. However, extra protein supplementation isn't a bad thing when a lot of people do not know how to cook or know anything about nutrition - again they're ideal candidates for the supplement industry.

Whether I'd choose a floppy tuna sandwich or a protein bar is a tough call... I'd probably go for some pre-cooked chicken, salad and an avocado :p

I'm not stating people shouldn't take supplements, but just realise that there is a huge mark up on the prices and that they're not as good as they sell them to be - a little bit of rational questioning is required.

However, if you get a good deal and you like them, go for it and enjoy them, and if they help you get the calories you need, then as long as you're happy that's all that matters. :)
 
Back
Top Bottom