We've had this conversation before, it's not £5 more expensive, it's about 50% more expensive than whacking Whey and dextrose in a shaker.
As for the taste -buy your own whey flavour and it will be just as sweet as the CNP jobbie because of the dextrose.
Lol ok, if you say so....50% more expensive...what a ridiculous figure
You obviously get whey a lot cheaper than the rest of us, but for everyone else, it's about £5 more. Based on macros per scoop and the total weight, to match that, you'd be spending close to £50